
EKSPLORACJA JASKIŃ
Wyżyna Krakowsko-Częstochowska skrywa ponad 500 jaskiń, co daje temu obszarowi pierwsze miejsce w kraju.
Zejście do Jaskini Koralowej
Koralowa znajduje się na południowym stoku Pustelnicy w Górach Sokolich. Została odkryta przypadkiem w latach 1918-39 przez poszukiwaczy szpatu. Jej oryginalna nazwa pochodzi od systemu charakterystycznych nacieków. Na zwisających i poplątanych korzeniach drzew osadziły się nacieki na podobieństwo korali.
DŁUGOŚĆ: ok 380 m
GŁĘBOKOŚĆ: 34 m
WYSOKOŚĆ OTWORU: 335 m. n.p.m.
POŁOŻENIE: Góra Pustelnica, rezerwat "Sokole Góry" gmina Olsztyn k/ Częstochowy
Zejście do Jaskini Studnisko
Zejście do Jaskini Studnisko znajduje się w pobliżu Jaskini Pochyłej. Jej spora głębokość (-75,5 m) powoduje, że obecnie jest to najgłębsza znana jaskinia na terenie Wyżyny Krakowskiej. Pod względem długości korytarzy (296 m) zajmuje jedenaste miejsce. Charakteryzują ją piaszczyste nacieki o średnicy kilku centymetrów - to zjawisko jedyne w swoim rodzaju na całej Jurze. Jaskinię zamieszkuje troglobit - unikatowy chrząszcz występujący także w Jaskini Pochyłej.
DŁUGOŚĆ : 337 m
GŁĘBOKOŚĆ: 77,5 m
WYSOKOŚĆ OTWORU: ok 346 m.n.p.m
POLOŻENIE : Zrębice, gmina Olsztyn, góra Puchacz
Jaskinia Wierna
Jaskinia Wierna zlokalizowana jest w Ostrężniku w niewielkim przysiółku wsi Trzebniów, leżącym w granicach gminy Niegowa. Jaskinia została odkryta na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Wielu badaczy zachwyca się rozległością i bogatą szatą naciekową. Otwór wejściowy do jaskini zlokalizowany jest na porośniętym lasem grzbiecie. Układ korytarzy jest bardzo skomplikowany. Do największych sal należą: Sala Niska, Sala Wytrwałych i Sala Rysia. Udostęniona jest dla grotołazów.
DŁUGOŚĆ: 1027 m
GŁĘBOKOŚĆ: 30 m
WYSOKOŚĆ OTWORU: ok 346 m.n.p.m
POŁOŻENIE : Ostrężnik, gmina Niegowa, góra Puchacz
Wstęp WOLNY
DOSTĘPNOŚĆ: Całoroczna
Jaskinia Wierzchowska Góra
Jaskinia Wierzchowska posiada najdłuższą trasę turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce. Jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, zwiedzanie trwa ok. 40 min (trasa- bepieczna, oświetlona).
Poza charakterystyczną szatą naciekową zobaczymy w niej również rekonstrukcje jaskiniowych zwierząt: niedźwiedzia, lwa i hieny, ekspozycje skamieniałości i kości zwierząt. Na koniec zwiedzania na turystów czeka niespodzianka !!!
DŁUGOŚĆ: 975m
GŁĘBOKOŚĆ: 25m
WYSOKOŚĆ OTWORU: ok 390m n.m.p
TEMPERATURA WEWNĄTRZ: 8st. C
POŁOŻENIE: Dolina Kluczwody, wieś Wierzchowie k. Białego Kościoła, gmina Wielka Wieś,
Wiecej informacji na stronie: https://www.jaskiniawierzchowska.pl/zwiedzanie/
Jaskinia Głęboka w Górze Zborów
Jaskinia Głęboka znajduje się w Kruczych Skałach na Górze Zborów. Została odkryta podczas eksploatacji kalcytu przed II wojną światową. Wejście odbywało się przez tzw. Lej Szpatowców, aktualnie wykorzystywany przez turystów.
Jaskinia Głęboka w sezonie turystycznym udostępniona jest dla turystów od kwietnia do października.
Posiada jedno wejście, którym się wchodzi i wychodzi podczas zwiedzania. Zwiedzanie jaskini odbywa się tylko z przewodnikiem, na oświetlonej trasie turystycznej.
DŁUGOŚĆ 190 m
GŁĘBOKOŚĆ: 22,4 m
WYSOKOŚĆ OTWORU: ok.380 m n.p.m.
POŁOŻENIE OTWORU: Podlesice, gmina Kroczyce, woj.śląskie
DOSTĘPNOŚĆ: Sezonowa (od 15 kwietnia do 31 października codziennie w godzinach: od 15 kwietnia do 31 października 9.00 do 16.00)
Więcej informacji na stronie: https://orlegniazda.pl/poi/153069/jaskinia-gleboka
Jaskinia Łokietka w Ojcowie
Jaskinia Łokietka to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń. Z jaskinią tą związana jest znana legenda, według której podobno miał się ukrywać przyszły król Polski Władysław Łokietek. Jaskinia leży na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i jest stałym celem wędrówek i spacerów rzeszy turystów odwiedzających przepiękną Dolinę Prądnika. Jaskinia ma długość 320 m, składa się z dwóch głównych sal – Rycerskiej i Sypialni, jednej mniejszej – Kuchni oraz licznych korytarzy.
DŁUGOŚĆ: 320 m
ROZCIĄGŁOŚĆ POZIOMA: 115 m
GŁĘBOKOŚĆ: 7 m
WYSOKOŚĆ OTWORU: 453 m npm
POŁOŻENIE OTWORU: dol. Sąspowska, Ojców, gmina Skała, Ojcowski Park Narodowy
TEMPERATURA: ok. 7-8 stopni Celcjusza
CZAS ZWIEDZANIA: ok. 30 minut
Więcej informacji na stronie: http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/main/Cennik_i_godziny_otwarcia.html
Jaskinia Ciemna w Ojcowie
Jaskinia Ciemna zaliczana jest do cennych stanowisk archeologicznych w Polsce. Stanowi fragment dawnego systemu podziemnych korytarzy i komór, których łączna długość wynosi 230 m. Na całość kompleksu jaskini składa się: dzisiejsza właściwa jaskinia, zamknięta żelazną kratą (150 m), tuż na prawo od niej Tunel, a za nim tzw. Ogrojec - rodzaj skalnego dziedzińca otoczonego z trzech stron skałami, który ku południowej części przechodzi w tunel zwany Oborzyskiem Wielkim. Zwiedzać można ją od 22 kwietnia do 8 października w godzinach od 10.00 do 17.00 w miesiącach: kwiecień-wrzesień lub do 16.00 w miesiącu październik.
DŁUGOŚĆ: 150m
SZEROKOŚĆ: 20m
TEMPERATURA: 7,5st.C
WYSOKOŚĆ OTWORU: 410 m n.m.p
CZAS ZWIEDZANIA: 30min
Więcej informacji na stronie: http://www.ojcowskiparknarodowy.pl/main/jaskinia_ciemna.html
Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach
Jaskinia Nietoperzowa znajduje się w gminie Jerzmanowice-Przeginia. Zwana była także Jerzmanowicką, Księżą lub Białą. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych szczątków kopalnych i współcześnie żyjących nietoperzy. Jaskinia usytuowana jest w grupie skał górnej części Doliny Będkowskiej. Położona 447m n.p.m. ma 306m długości. Jest jedną z największych jaskiń Jury Krakowskiej. Na uwagę zasługuje wodospad naciekowy w początkowej części jaskini oraz liczne kotły wirowe na stropie w głębszych jej częściach.
DŁUGOŚĆ: 326 m.
ROZCIĄGŁOŚĆ POZIOMA: ok. 154 m.
DENIWELACJA: 23 m
WYSOKOŚĆ OTWORU: 447 m n.p.m.
POŁOŻENIE OTWORU: Jerzmanowice
Smocza Jama
Smocza Jama to miejsce, które od stuleci budzi zaintersowanie zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających miasto turystów. Wszyscy wiemy, że pieczara wydrążona w zboczu Wzgórza Wawelskiego przed wiekami miała być leżem mitycznego smoka.
Smocza Jama zlokalizowana jest w obrębie niewielkiego zrębu wawelskiego. Powstała w wyniku krasowienia skały jurajskiej, a mianowicie cyrkulacji wód o podwyższonej temperaturze.
Całkowita długość korytarzy jamy smoka wynosi 271 metrów, z czego do zwiedzania na trasie turystycznej udostępniono 81 metrów. Tajemnicze komory pełne zagłębień skalnych i szczelin tworzą niepowtarzalny nastrój. Długość pieczary wynosi 270 m, a dostępna trasa turystyczna 81 m. Zwiedzanie rozpoczyna się na terenie wzgórza w pobliżu baszty Złodziejskiej. W ceglanej wieżyczce (dawnej studni austriackiej) znajduje się klatka schodowa. Przechodzimy przez 3 komory i wychodzimy na bulwar wiślany przed rzeźbą Smoka Wawelskiego, ktory zieje ogniem.
DŁUGOŚĆ: 276 m
DENIWELACJA: 15 m
WYSOKOŚĆ OTWORÓW: 205,5 m n.p.m.
POŁOŻENIE OTWORU: Kraków, Wzórze Wawelskie
Wiecej informacji na stronie: https://wawel.krakow.pl/wystawa-stala/smocza-jama#1
Other attractions



















