Hotel Fajkier Wellness&SPA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BALONOWE 2022

699

BALONOWE 2022

BALONOWE 2022Sprawdź ofertę

9 PHOTO SUMMER DAY

699

9 PHOTO SUMMER DAY

9 PHOTO SUMMER DAYSprawdź ofertę

WAKACJE

od 130

WAKACJE

WAKACJESprawdź ofertę

dla  dwojga

470

dla dwojga

dla dwojgaSprawdź ofertę

KINDERBALE

od 45

KINDERBALE

KINDERBALESprawdź ofertę

ROMANTYCZNE SPA

od 735

ROMANTYCZNE SPA

ROMANTYCZNE SPASprawdź ofertę

RELAKS W SPA

od 465

RELAKS W SPA

RELAKS W SPASprawdź ofertę

WEEKEND W SPA

od 862

WEEKEND W SPA

WEEKEND W SPASprawdź ofertę

DAY SPA PLATINUM

530

DAY SPA PLATINUM

DAY SPA PLATINUMSprawdź ofertę

DAY SPA GOLD

430

DAY SPA GOLD

DAY SPA GOLDSprawdź ofertę

DAY SPA SILVER

260

DAY SPA SILVER

DAY SPA SILVERSprawdź ofertę

» «
Zobacz wszystkie oferty

Zamki na Jurze

Zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

 

Jura Krakowsko-Częstochowska znana jest ze swoich wyjątkowych zamków, które nazywane są także Orlimi Gniazdami. Warto odwiedzić je podczas swojej wizyty na Jurze! Tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej skrywają wiele wspaniałych zakątków. Jednymi z najbardziej popularnych są zamki średniowieczne, które przetrwały do dnia dzisiejszego i obecnie są wyjątkową atrakcją turystyczną regionu. Wizyta na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nie może obejść się bez zobaczenia przynajmniej jednego zamku!
 
Orle Gniazda na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
 
Zamki znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej określane są mianem Orlich Gniazd. Nazwa ta wywodzi się od ich lokalizacji – były one budowane na trudnodostępnych skałach wapiennych, w które obfituje okolica, dzięki czemu przypominały gniazda budowane przez orły. Orle Gniazda zostały wzniesione w okresie średniowiecznym, aby strzec granic Królestwa Polskiego. Większość z nich została wybudowana prawdopodobnie z polecenia króla Kazimierza Wielkiego, aby zapewnić ochronę dla Krakowa na wypadek najazdów ze strony Czechów.
 
Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znalazły się zarówno zamki królewskie, jak również wspierające je zamki prywatne, które należały do rycerzy.
 
Lista zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej:
zamek Lipowiec
zamek Ogrodzieniec
zamek Pieskowa Skała
Zamek Sielecki
zamek Tenczyn
zamek Udórz
zamek w Będzinie 
zamek w Białym Kościele
zamek w Bobolicach
zamek w Brzeźnicy
zamek w Bydlinie
zamek w Dankowie
zamek w Korzkwi
zamek w Koziegłowach
zamek w Krzepicach
zamek w Lelowie
zamek w Mirowie
zamek w Morawicy
zamek w Morsku
zamek w Ojcowie
zamek w Olkuszu
zamek w Olsztynie
zamek w Ostrężniku
zamek w Pilicy
zamek w Rabsztynie
zamek w Siewierzu
zamek w Sławkowie
zamek w Smoleniu
zamek w Wieluniu 
zamek w Żarnowcu
 
Z czasem wiele zamków znajdujących się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej uległo zniszczeniu wskutek najazdów obcych wojsk. Część z nich nie została nigdy odbudowana.
 
Powyższe zamki są aktualnie w różnym stanie – z niektórych z nich zachowały się wyłącznie malownicze ruiny, inne z kolei zostały poddane profesjonalnej rekonstrukcji, dzięki czemu dzisiaj możemy zobaczyć, jak wyglądały one w przeszłości. Wybrane z nich stały się także luksusowymi restauracjami, hotelami. Dzisiaj Orle Gniazda stanowią świadectwo kilkusetletniej historii państwowości polskiej – warto zapoznać się bliżej z ich historią podczas swojej wizyty na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej!
 
Wybierz się na Szlak Orlich Gniazd!
 
W celu zaprezentowania najważniejszych zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej stworzono Szlak Orlich Gniazd, który wiedzie przez większość tych średniowiecznych warowni, obejmując województwa małopolskie oraz śląskie. Szlak Orlich Gniazd oznaczony jest kolorem czerwonym i liczy sobie ponad 160 kilometrów. Rozpoczyna się w Częstochowie i kończy w pobliżu Wawelu w Krakowie. Na Szlaku Orlich Gniazd możemy przede wszystkim zobaczyć ruiny następujących zamków: Olsztyn, Ostrężnik, Ogrodzieniec, Ojców. Mirów, Morsko, Smoleń, Bydlin, Rabsztyn, zamek Pieskowej Skale i w Bobolicach oraz pałace w Złotym Potoku i Pilicy. Podczas przemierzania Szlaku Orlich Gniazd można zapoznać się również z wieloma innymi atrakcjami Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym z majestatycznymi formacjami skalnymi oraz jaskiniami, z których region ten jest znany.
 
Zamki, które nie znalazły się na Szlaku Orlich Gniazd, obejmuje Szlak Warowni Jurajskich.
 
Zatem podczas swojej wizyty na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nie można zapomnieć o zobaczeniu jej wyjątkowych zamków – to wspaniała atrakcja dla całej rodziny!
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij