Hotel Fajkier Wellness&SPA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BALONOWE 2022

699

BALONOWE 2022

BALONOWE 2022Sprawdź ofertę

9 PHOTO SUMMER DAY

699

9 PHOTO SUMMER DAY

9 PHOTO SUMMER DAYSprawdź ofertę

WAKACJE

od 130

WAKACJE

WAKACJESprawdź ofertę

dla  dwojga

470

dla dwojga

dla dwojgaSprawdź ofertę

KINDERBALE

od 45

KINDERBALE

KINDERBALESprawdź ofertę

ROMANTYCZNE SPA

od 735

ROMANTYCZNE SPA

ROMANTYCZNE SPASprawdź ofertę

RELAKS W SPA

od 465

RELAKS W SPA

RELAKS W SPASprawdź ofertę

WEEKEND W SPA

od 862

WEEKEND W SPA

WEEKEND W SPASprawdź ofertę

DAY SPA PLATINUM

530

DAY SPA PLATINUM

DAY SPA PLATINUMSprawdź ofertę

DAY SPA GOLD

430

DAY SPA GOLD

DAY SPA GOLDSprawdź ofertę

DAY SPA SILVER

260

DAY SPA SILVER

DAY SPA SILVERSprawdź ofertę

» «
Zobacz wszystkie oferty

Wspinaczka skałkowa – Jura

Polecane miejsca na wspinaczkę skałkową – Jura Krakowsko-Częstochowska

 

Zachwycające widoki Jury Krakowsko-Częstochowskiej tworzą ostańce skalane i inne formacje skał wapiennych. Ze względu na swoją atrakcyjność oraz łatwą dostępność stały się również popularnym miejscem do wspinaczki skałkowej. Gdzie warto wybrać się na wspinaczkę na Jurze?

Jura Krakowsko-Częstochowska bardzo często bywa określana prawdziwym rajem dla amatorów wspinaczki skałkowej. Do dyspozycji jest tutaj wiele skał tworzących idealne trasy zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych wspinaczy.

To właśnie na Jurze swoje pierwsze kroki stawiało wielu słynnych polskich himalaistów, w tym między innymi Jerzy Kukuczka i Wanda Rutkiewicz.

Znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej ostańce skalne są unikatowe w skali całego kraju – podobnych formacji nie znajdziemy nigdzie indziej w Polsce. Wśród nich znajdują się między innymi słynna Brama Krakowska, Maczuga Herkulesa czy też Okiennik Wielki. Wiele z nich objętych jest ochroną, ale część udostępniona została dla wspinaczy.

Na Jurze działa również wiele firm zajmujących się organizacją wypraw wspinaczkowych, a także oferujących możliwość wypożyczenia niezbędnego sprzętu. Gdzie zatem warto zasmakować wspinaczki skałkowej?

Olsztyn

Biakło i Garb w miejscowości Olsztyn to jedne z najbardziej popularnych propozycji dla początkujących i bardziej zaawansowanych wspinaczy. Znajdujące się tu grupy skalne tworzą różnorodne trasy z pięknymi widokami. Dużo dróg jest już przygotowanych dla wspinaczy.

Wielu wspinaczy decyduje się również na odwiedzenie skał w grupie Dziewicy. Można wspiąć się tutaj między innymi na Owczy Grzbiet albo też skorzystać z łatwych dróg przy Słonecznych Skałach lub na Filarze Adeptów.

Mirów

To jedna z popularnych miejscowości na Jurze wśród wspinaczy skałkowych. To właśnie tutaj można korzystać z różnych tras, między innymi na terenach Małego Cyrku, Mniszka, Szarej Płyty czy Turniach Kukuczki.

Wzgórze 502

Wzgórze 502, inaczej Skała 502 lub Grodzisko jest najwyższym wzniesieniem na Wyżynie Olkuskiej, które jest również drugim co do wysokości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wzgórze położone jest na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Ten szczyt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wspinaczy, w tym także wśród osób początkujących. Do dyspozycji jest szeroka gama dróg wspinaczkowych o różnych poziomach zaawansowania.

Dolina Kobylańska

Ta znajdująca się niedaleko Krakowa dolina jest również bardzo popularnym miejscem wspinaczkowym. Zapewnia wyjątkowo piękne widoki, dlatego też jest ona odwiedzana chętnie, przez co jednak problemem może być tłok, szczególnie w weekendy.

Witkowe Skały

Kolejne znane miejsce wybierane przez wspinaczy. To jedna z trzech dużych grup skalnych, która oferuje szeroką gamę tras do wyboru, także dla początkujących wspinaczy. Często swoje kursy organizują tutaj różne szkoły wspinaczki.

Rzędkowice

Szeroka gama dróg przeznaczonych dla wspinaczy o różnym poziomie zaawansowania. To także kapitalna propozycja dla osób, które chcą dopiero stawiać swoje pierwsze kroki we wspinaczce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Trzebniów

Kameralny zakątek, który przypadnie do gustu osobom wolącym wspinać się z dala od tłumów. Najbardziej popularne wśród wspinaczy są tak zwane Skały na Wzgórzu.

Łutowiec

Niedaleko Trzebniowa znajduje się także Łutowiec, który również chętnie wybierany jest przez wspinaczy skałkowych. Bardzo popularna jest tutaj przede wszystkim skała określana jako Minogi V+.

Podsumowując, Jura Krakowsko-Częstochowska to szeroka gama wyjątkowych tras wspinaczkowych. Warto je poznać!

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij