Hotel Fajkier Wellness&SPA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BALONOWE 2022

699

BALONOWE 2022

BALONOWE 2022Check the offer

9 PHOTO SUMMER DAY

699

9 PHOTO SUMMER DAY

9 PHOTO SUMMER DAYCheck the offer

 BEZPIECZNY HOTEL COVID-19

BEZPIECZNY HOTEL COVID-19

BEZPIECZNY HOTEL COVID-19Check the offer

HOLIDAYS

od 356

HOLIDAYS

HOLIDAYSCheck the offer

dla  dwojga

470

dla dwojga

dla dwojgaCheck the offer

KINDERBALE

od 45

KINDERBALE

KINDERBALECheck the offer

ROMANTIC SPA

645

ROMANTIC SPA

ROMANTIC SPACheck the offer

SPA RELAX

od 423

SPA RELAX

SPA RELAXCheck the offer

WEEKEND W SPA

od 843

WEEKEND W SPA

WEEKEND W SPACheck the offer

DAY SPA PLATINUM

530

DAY SPA PLATINUM

DAY SPA PLATINUMCheck the offer

DAY SPA GOLD

430

DAY SPA GOLD

DAY SPA GOLDCheck the offer

DAY SPA SILVER

260

DAY SPA SILVER

DAY SPA SILVERCheck the offer

» «
SEE ALL OFFERS

Parki krajobrazowe na Jurze

Parki krajobrazowe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

 
Jura Krakowsko-Częstochowska może poszczycić się wieloma zachwycającymi widokami. Właśnie dlatego na jej terenie stworzono również liczne parki krajobrazowe, które warto odwiedzić podczas swojej wizyty na Jurze!
 
Parki krajobrazowe jako forma ochrony przyrody działają na terenie całego kraju. Możemy również zobaczyć je na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która znana jest ze swoich zachwycających widoków.
 
Położone na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej parki mogą oczarować każdego swoimi krajobrazami – prezentują zróżnicowane tereny, które przede wszystkim charakteryzują się obecnością wapiennych formacji skalnych tak znanych na Jurze. Bogata szata roślinna oraz wiele gatunków zwierząt podkreślają atrakcyjność tego obszaru.
 
Podczas swojej wizyty na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej koniecznie warto je odwiedzić!
 
Wśród najbardziej znanych parków krajobrazowych na Jurze znalazły się:
Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
Park Krajobrazowy Bielańsko – Tyniecki 
Park Krajobrazowy Dłubniański
Park Krajobrazowy Rudniański
Park Krajobrazowy Tenczyński
Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie
 
Powyższe parki posiadają łączną powierzchnię 70375,4 ha. Co można w nich zobaczyć?
 
Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
 
Najbardziej znanym parkiem krajobrazowym Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest Park Krajobrazowy Orlich Gniazd. Obejmuje on tereny zarówno w województwie śląskim, jak i małopolskim, rozciągając się od Częstochowy aż do Olkusza i Dąbrowy Górniczej.
 
Swoją nazwę Park Krajobrazowy Orlich Gniazd zawdzięcza średniowiecznym warowniom określanym jako Orle Gniazda. Na jego terenie znajduje się większość z nich, w tym między innymi zamek Ogrodzieniec, twierdze w Mirowie, Smoleniu, Bobolicach, Morsku. Można oglądać tu też wyjątkowe formacje skalne i jaskinie krasowe.
 
Park Krajobrazowy Bielańsko – Tyniecki
 
Park ten obejmuje tereny miasta Krakowa z Lasem Wolskim, a także wzgórzami tynieckimi oraz pasy do Czernichowa, a także między Liszkami oraz Cholerzynem. 
 
Na terenie parku znajdują się malownicze kompleksy leśne wzbogacone licznymi formacjami skalnymi, które zachęcają do aktywnej turystyki. Także znajduje się w nim kilka jaskiń, z których najbardziej znana to Jaskinia Kryspinowska licząca sobie 255 metrów. Można zobaczyć tu też Klasztor Ojców Kamedułów na Bielanach oraz Opactwo Ojców Benedyktynów w Tyńcu.
 
Park Krajobrazowy Dłubniański
 
Ten park narodowy rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Dłubni, która jest jednym z dopływów Wisły. To najbardziej wysunięty na wschód park na Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
 
Na terenie Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego można zobaczyć liczne pomniki przyrody, a także zabytki architektury, w tym między innymi kościoły oraz zespoły dworsko-pałacowe. Charakterystyczne dla tych terenów są także młyny.
 
Park Krajobrazowy Rudniański
 
Rudniański Park Krajobrazowy położony jest w południowej części Garbu Tenczyńskiego, w okolicy potoku Rudno i wzgórza Kajasówka. Obejmuje gminy Alwernia, Czernichów i Krzeszowice.
 
W parku zobaczyć można różnorodne formacje skalne i formacje leśne oraz zabytki, na przykład klasztor i rynek w Alwerni, pałac i kościół w Porębie Żegoty. Turystów przyciąga też kamieniołom Orlej.
 
Park Krajobrazowy Tenczyński
 
Tenczyński Park Krajobrazowy włącza pasmo Garbu Tenczyńskiego. Na jego terenie znajduje się też Puszcza Dulowska i kilka rezerwatów przyrody.
 
Park ten posiada zróżnicowaną budowę – można zobaczyć tu ostańce skalne, niewielkie jaskinie, tereny bagienne, bory. Na jego obszarze znajdują się także ruiny zamku Lipowiec w Babicach, ruiny zamku Tenczyn w Rudnie, zabytkowe kościoły i pałace.
 
Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie
 
Ten zlokalizowany w Małopolsce park krajobrazowy obejmuje popularne dolinki, w tym: Dolina Będkowska, Dolina Racławki, Dolina Bolechowicka, Dolina Kobylańska, Dolina Kluczwody, Dolina Eliaszówki.
 
Na jego terenie można zobaczyć zachwycające przykłady rzeźby krasowej. Znajdują się tu m.in. zamku rycerskiego z XIV wieku w Dolinie Kluczwody, Jaskinia Nietoperzowa i wodospad Szum w Dolinie Będkowskiej czy klasztor Karmelitów Bosych w Czernej w Dolinie Eliaszówki.
 
Życzymy udanego zwiedzania parków krajobrazowych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej!
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy

OK, close